pondělí 14. října 2013

Ochrana proti zimě

Ochrana před zimou


Zvířecí ochrana proti zimě
Mrož
Mroži se chrání před zimou velkou tukovou vrstvou, proto mohou plavat i ve studeném oceánu, aniž by zmrzli.


Medvěd hnědý

Medvěd hnědý se chrání před zimou : srstí a tukem. Když vyleze zmáčený vodou, tak se snaží rychle ze sebe vodu setřást, aby se mu mezi chlupy v srsti dostal vzduch, který ho chrání se srstí a tukem před zimou. Když se připravuje na nepravý zimní spánek, tak zaleze do nějaké jeskyně, nebo vleze do jámy, kterou si sám vyhrabal.



Tato zvířata jsem si vybral proto, protože jsou typickým příkladem toho, jak se zvířata chrání před zimou.


Lidé

Před mnoha tisíci lety byl člověk proti zimě docela odolný. Žil v jeskyních lovil zvěř, a aby nenastydl, tak si z ulovených zvířat dělali různé kožichy. Jenže, když přišel na kožichy (oblečení) a na správné využití ohně, tak mu jeho původní osrstění skoro úplně zmizelo, a jeho schopnost udržet si tělesnou teplotu tím pádem také skoro zmizela. Dnešnímu člověku potom stačí, že si zapomene např. šálu a následkem toho ho škrábe v krku. Stává se to hodně lidem, kteří se vůbec neotužují. Dnešní člověk se tedy před zimou chrání různými druhy oblečení např. trička, mikiny, bundy, čepice atd.
  







Lidské Obydlí 

Ještě před pár stoletími se používaly kamenná obydlí, ve kterých byla zima, protože kamení je dobrý tepelný vodič, a proto se tento typ obydlí dnes již dávno nepoužívá. Naopak dřevěné chaty, které jsou konstruovány ze dřeva se používají i dnes v podobě rekreačních chat. Mezi nejčastější lidské obydlí ve městech patří paneláky. Paneláky jsou z železo-betonu. Na tuto směs se mnohdy dává polystyrén, který je výborným izolantem. V polystyrénu jsou bublinky vzduchu, které špatně vedou teplo, proto polystyrén patří ke špatným tepelným vodičům.

HRAD



CHATA














 



Žádné komentáře:

Okomentovat